نحوه سوراخ کردن سینک برای نصب شیر برداشت تصفیه آب

نحوه سوراخ کردن سینک برای نصب شیر برداشت تصفیه آب

چنانچه یک دستگاه آب تصفیه کن خریداری کرده اید و یا از منزل خود جابجا شده و نیاز به نصب مجدد دستگاه تصفیه آب دارید، کارشناسان بهاب در مقالات متعدد نصب دستگاه تصفیه آب را  آموزش داده اند.

 اما همانطور که می دانید انواع دستگاه آب تصفیه کن خانگی دارای یک شیر برداشت تصفیه آب کوچک هستند که عموما روی سینک ظرفشویی یا کابینت نصب می شوند و لازم است سینک یا کابینت به شکل صحیحی سوراخ شود. برای اینکار رعایت نکاتی لازم است که به شکل آسان به شما آموزش می دهیم. برای آشنایی با انواع شیر برداشت تصفیه آب روی لینک قبل کلیک کنید.

قطعات مورد نیاز برای سوراخ کردن محل نصب شیر برداشت تصفیه آب:
دریل
مته آهن شماره 6 یا 8
مته آهن شماره 12
گرد بر با قطر 25 میلیمتر (در صورت لزوم)
سنبه فلزی
 
محل مناسب برای نصب شیر برداشت تصفیه آب 
این نکات را برای انتخاب محل نصب شیر تصفیه آب رعایت کنید:

ترجیحا شیر برداشت تصفیه آب را روی سینک ظرفشویی نصب کنید و نه روی صفحه کابینت. زیرا ممکن است صفحه کابینت ضخامت زیادی داشته باشد و لوله پایینی شیر برداشت شما برای آن کوتاه باشد. بنابراین مهم است که این مساله را قبل از سوراخ زدن بررسی کنید.

اگر صفحه کابینت چوب یا MDF است و ضخامت زیادی دارد، ممکن است بتوانید به روشی که در شماره 14 ذکر میشود، در زیر کابینت فضای لازم برای بستن شلنگ را ایجاد کنید. اگر چنین نیست، محل دیگری را انتخاب کنید.

محلی را انتخاب کنید که اگر هنگام برداشت آب تصفیه ، مقداری آب روی کابینت ریخت، موجب خرابی آن نشود. سعی شود محل نصب شیر تصفیه آب نزدیک شکاف بین صفحات چوبی و… که امکان نشت آب به آن وجود دارد، نباشد.

ترجیحا شیر تصفیه آب در کنار کاسه ظرفشویی قرار گیرد. به این ترتیب میتوان لوله شیر را چرخاند و به سمت کاسه سینک قرار داد تا فضای بیشتری در پایین شیر برداشت ایجاد شود و بتوان هر نوع ظرف بلندی را در آن قرار داد.

شیر تصفیه را در محل دور از دست و مثلا در بخش های انتهایی سینک و کنار کاسه سینک قرار دهید. زیرا برخورد دائم با لوله شیر تصفیه، ممکن است سبب شکستن آن شود.

دقت کنید که اگر شیر برداشت روی سینک باشد، بدلیل انکه آب شهری که از شیر ظرفشویی خارج میشود ممکن است دارای املاح و رسوب یاشد، احتمال رسوب زدن بدنه شیر تصفیه آب هم زیاد خواهد بود. بهتر است نقطه مناسبی را که دور از تماس با آب است، انتخاب کنید.

محلی را انتخاب کنید که به شعاع 2 سانتی متر، صفحه صافی داشته باشد و دارای شیار یا برآمدگی نباشد. زیرا واشر عایق بندی شیر باید این محدوده را بپوشاند. 

نکات مهم برای سوراخ کردن محل نصب شیر تصفیه آب
 
1: محل مناسب برای نصب شیر تصفیه آب را طبق نکات فوق انتخاب کنید و با ماژیک علامت بزنید.

2: زیر کابینت یا سینک را در محل علامت گذاری شده بررسی کنید که سیم برق یا لوله آب از آنجا عبور نکرده باشد. همچنین مطمئن شوید اگر محل مورد نظر سوراخ شود، در زیر سینک فضای مناسب برای بستن شلنگ به شیر برداشت وجود دارد.

3: اگر قرار است روی سینک استیل سوراخ انجام شود، جهت جلوگیری از سر خوردن پیشنهاد میشود با کمک سنبه محل را علامت گذاری کنید.

4: دقت کنید که ضربه سنبه به حدی زیاد نباشد که باعث خرابی سینک و یا تغییر شکل آن شود. یک ضربه کوچک که علامت مختصری ایجاد کند کافیست. اگر سنبه ندارید می توانید با کمک یک میخ محل را علامت گذاری کنید.

5: اگر جنس محل سوراخ، استیل نیست، به هیچ عنوان از سنبه برای علامت گذاری استفاده نکنید. زیرا ممکن است سبب شکستن یا ریختن پوشش آن شود. (برای سنگ، گرانیت، شیشه و موارد مشابه هرگز از سنبه استفاده نکنید)

6: مته 6 یا 8 را روی دریل ببندید. مته را به صورت عمود در محل علامت گذاری شده گذاشته و به آرامی عمل سوراخ کردن را انجام دهید.

7: تیز بودن مته 6 یا 8 بسیار مهم است زیرا استفاده از مته کند سبب سر خوردن مته و خرابی سینک می شود.

8: مته حتما باید عمود نگهداشته شود وگرنه روی سینک سر خورده و خط می اندازد.

9: در حین سوراخ کاری حتما با کمک آب مته و محل را خنک نمایید. در غیر اینصورت مته می سوزد.

نکته مهم: اگر صفحه کابینت و یا صفحه سینک ظرفشویی شیشه ای است نباید اقدام به سوراخ کردن آن کنید. زیرا با ابزار ساده ای که در دست دارید احتمال شکستن شیشه وجود دارد.

نکته مهم: اگر صفحه کابینت و یا صفحه سینک ظرفشویی از جنس سرامیک و یا مواد شکننده خاصی است نباید اقدام به سوراخ کردن آن کنید. زیرا احتمال شکستن آن وجود دارد.

10: پس از آنکه با مته 6 یا 8 سوراخ اولیه انجام شد، با کمک مته 12 سوراخ محل را گشاد کنید.

11- مته را عمود نگهدارید تا نشکند. از آب برای خنک کاری استفاده کنید.

12- عمق سوراخ را اندازه بزنید. اگر به اندازه ای است که حدود 1 سانتی متر از لوله انتهای شیر برداشت از آن خارج میشود، مشکلی نیست. اما اگر ضخامت کابینت زیاد بوده و لوله شیر برداشت از سمت دیگر خارج نمیشود یا فضای کافی برای بستن متعلقات و شلنگ وجود ندارد، با کمک یک گرد بر به قطر 25 میلیمتر، زیر کابینت را به عمق 1.5 سانتی متر خالی کنید. البته اگر صفحه کابینت این قابلیت را به شما میدهد. (برای صفحات سنگی، گرانیت و … ممکن است اینکار مقدور نباشد) 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *