پاسخ پرسش‌های رایج و متداول
دستگاه تصفیه آب خانگی

ممکن است برای شما نیز در زمینه ضرورت تهیه دستگاه تصفیه آب خانگی سوالاتی پیش آمده باشد. در زیر به تعدادی از سوالات رایج مورد دستگاه تصفیه آب خانگی پاسخ داده می شود.
دستگاه تصفیه آب با سیستم اسمز معكوس چیست؟
یکی از انواع سیستم هایی است که برای تصفیه آب خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد و بخاطر دقت و مکانیزم عملکرد آن براحتی میتوان گفت مناسب ترین سیستم برای تامین آب شرب تمامی مناطق کشور عزیزمان میباشد. این دستگاه طوری طراحی شده است که فیلتر های انتهایی دارای دقت بالاتر بوده و این افزایش دقت از هر فیلتر به فیلتر بعد به تدریج اتفاق می افتد و باعث حذف ذرات درشتر در ابتدای مسیر و حذف ذرات ریزتر در فیلتر های بعدی شده و همچنین عمر فیلتر ها را بالاتر میبرد چون در این صورت تقسیم کار بین فیلتر های مختلف صورت گرفته و هر فیلتر مسئول حذف یکسری از ناخالصی های مربوط به خود است این فرایند تا فیلتر چهارم یا فیلتر ممبران ( RO ) ( همان فیلتری که عمل اسمز معکوس را انجام میدهدکه با این اصطلاح در ذیل بیشتر آشنا خواهید شد ) ادامه داشته و فیلتر های ۵، ۶ و ۷ اعمال تکمیلی تصفیه را انجام میدهند. در این نوع تصفیه وجود فیلتر های ۱ تا ۵ ضروری بوده و در صورت نبود هر کدام از آنها فرایند تصفیه انجام نمیگیرد و در صورت انجام ناقص میباشد. وجود فیلترهای ۶ و ۷ بسته به کیفیت آب منطقه و گاهی به سلیقه مصرف کننده دارد. فیلتر مرحله ۶ پس از تصفیه کامل آب مقداری مواد معدنی به آب مصرفی اضافه میکند و اغلب اوقات بلااشکال است بجز مواقعی که مصرف کننده بدلیل ناراحتی کلیوی مثل سنگ ساز بودن کلیه تمایل به مصرف آب با درصد کم مواد معدنی و کانیها را دارد ( در این مورد هم در ذیل بیشتر توزیح خواهیم داد ). فیلتر مرحله هفتم لامپ UV میباشد که با تابیدن پرتوء ماوراء بنفش به آب باعث ضدعفونی مضاعف آب میشود که استفاده از این فیلتر زمانی توصیه میشود که آب دارای آلودگی میکروبی بالایی باشد مانند آب برخی چاه ها. این سیستم تصفیه تنها سیستم قابل استفاده در منزل است که میتواند مواد محلول در آب مانند نمک را خذف کند ( تبدیل آب لب شور به آب شیرین ) به همین خاطر از این دستگاه برای تمام مناطق کشور میتوان استفاده کرد.
فرق سیستم اسمز معكوس با سیستم فیلتراسیون آب در چیست؟
فیلتراسیون آب فقط ذرات بزرگ و مخلوط در آب مثل ذرات گل و لای، لجن، شن و ماسه، زنگ لوله ها و کلر را جدا می كند در حالی كه اسمز معكوس توسط بكارگیری یك غشاء نیمه تراوا غیر از جدا كردن ناخالصی های ذکر شده ی مخلوط در آب تمامی مواد شیمیایی و آلودگی های محلول در آب مانند : میکروبها، باکتری ها، ویروس ها ، انگل ها ، نیترات ، سموم کشاورزی و آفت کش ها ( سم آرسنیک ) ، کیست، نمک، آهک، فلزات سنگین مانند سرب و… را نیز از آن جدا می سازدو باعث کاهش سختی و سنگینی آب شده یعنی TDS آب را پایین می آورد.
مکانیزم عملکرد فیلتر ممبران یا اسمز معکوس ( RO ) چگونه است؟
اگر یك غشاء نیمه تراوا بین دو محلول با غلضتهای متفاوت قرار گیرد، مقداری از حلال از یك غشاء به طرف دیگر منتقل می شود. جهت طبیعی حركت حلال به گونه ای است كه محلول غلیظ تر رقیق می شود. اگر به سیستم اجازه رسیدن به تعادل داده شود ، در آن صورت سطح آب نمك (محلول غلیظ تر) از سطح آب خالص بالاتر خواهد رفت. این اختلال سطح در دو طرف غشاء را فشار اسمزی می گویند. در اسمز معكوس آب خام توسط پمپ به داخل محفظه ای كه دارای غشاء نیمه تراوا است رانده می شود و چون ناخالصی ها قادر به عبور از غشاء نیستند از این رو در یك طرف غشاء آب تقریبا خالص و در طرف دیگر، آب تغلیظ شده وجود خواهد داشت. این فرایند برای تهیه آب آشامیدنی از آبهای كه حاوی املاح معدنی زیاد و نا خالصی های آلی باشند بسیار مناسب بوده و حتی قادر است از آب دریا با PPM 50000 TDS و نیز از آبهای شور، آب آشامیدن تهیه كند. آلاینده های میكروبیولوژی از قبیل روش اسمز معكوس قادر به جداسازی مواد آلی غیر محلول، مواد آلی محلول، اندوكسین ها، ویروس ها، باكتریها و ذرات می باشد. روش اسمز معكوس به هاپیرفیلتر اسیون (HYPERFILTRARION)نیز معروف می باشد، یعنی با استفاده از این روش ذراتی به كوچكی یونها را نیز می توان جدادكرد. همچنین جهت زدودن نمكها و سایرناخالصی های آب و بهبود رنگ، طعم و مزه می توان از این روش بهره گرفت. لازم به ذكر است كه بیش از یك قرن است این تكنولوژی شناخته شده است ولی در ۶۰ سال اخیر یعنی تا زمانیكه غشاء های خاص توسعه نیافته بودند این تكنولوژی گسترش چندانی پیدا نكرده بود.
در سیستم اسمز معكوس دستگاههای تصفیه آب، چه عملی انجام می شود؟
آب ورودی از لوله كشی در ابتدا وارد فیلتر مرحله اول می شود و با توجه به اینكه منافذ این فیلتر حدود ۵ میكرون است از عبور ناخالصی های درشتتر مانند گل و لای و شن و ماسه و زنگ لوله ها جلوگیری می كند. سپس آب وارد فیلتر مرحله دوم می شود و حدود ۹۸ درصد از مواد شیمیایی آلی و تركیبات كلر را از آب جدا كرده و سپس آب وارد فیلتر مرحله سوم می شود كه مانع عبور مقادیر بسیاری از مواد شیمیایی و سمی و حتی نمك و كلر محلول در آب می شود و سپس در مرحله چهارم آب وارد فیلتر ممبران شده كه حدود ۹۵ تا ۹۹ درصد آلودگی های محلول در آب كه اندازه آب بسیار كوچك است (مانند ویروسها، میكروبها، انگل ها و باكتری ها ) را جدا كرده و از قسمت فاضلاب به بیرون می فرستد و سپس آب تصفیه شده وارد مخزن تحت فشار میشود تا آب در این مخزن جهت مصرف ذخیره شود. هنگامی كه شیر آب شرب نصب شده بر روی سینك ظرفشویی را جهت برداشت آب باز می كنیم مرحله پنجم فیلترینگ انجام می شود به این صورت كه آب از مخزن تحت فشار خارج شده و از این فیلتر عبور می كند تا به شیر آب شرب برسد كه طی این عمل طعم نامطبوع از آب گرفته شده و به اندازه كافی به آب اكسیژن تزریق می شود و آب سالم و پر اكسیژن را تحویل می دهد.
دستگاه تصفیه آب در كجا نصب می شود؟
این دستگاه معمولا زیر سینك ظرفشویی نصب می شود كه خروجی آن به یك شیر آب شرب كه روی سینك قرار می گیرد، متصل می شود و امكان گرفتن انشعاب جهت اتصال آب به یخچال هایی كه ورودی آب دارند نیز وجود دارد که البته اگر دستگاه تصفیه آب از نوع رومیزی پنج مرحله ای باشد، به علت نداشتن منبع تحت فشار نمی توان آن را به یخچال ساید بای ساید نصب گردد.
آیا شیر خروجی مجزا برای این سیستم موجود می باشد؟
بله . یك شیر آب شرب زیبا و ظریف روی سینك ظرفشویی نصب می شود كه به شیر آب شرب موسوم است كه البته قابلیت انشعاب و اتصال به یخچال هم وجود دارد.
آیا مواد معدنی حذف شده توسط این سیستم مورد نیاز بدن انسان نیست؟
بر خلاف جا افتادگی اسم آب معدنی بین مردم اکثرا تصور میشود که ویژگی اصلی آب تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن است و اگر این مواد در آب هر چه بیشتر باشد برای بدن تقویت به حساب آمده و کم بودن آن ممکن است باعث کمبود هایی در بدن شود در حالی که به گفته پزشکان و متخصصان تغذیه بیشتر مواد معدنی مورد نیاز ما از طریق غذا و سبزیجات جذب بدن می شود، یعنی مواد غذایی جامد و مقدار كمی از طریق آب جذب می شود ( حدودا ۲۰% ) و ضمنا این دستگاه مواد معدنی لازم را به بدن میرساند و فقط مازاد آن را از آب خارج میکند.
آیا سیستم اسمز معكوس سدیم را هم از آب جدا می كند؟
بله . سیستم اسمز معكوس اساساً برای نیروی دریایی طراحی شده بود كه آب دریا را شیرین كند، زیرا آب دریا سرشار از سدیم و تركیبات آن است كه نمك طعام نیز از آن دسته می باشد. برای كسانی كه رژیم كم سدیم را می خواهند آب این دستگاه خیلی مناسب است.
ایا سیستم اسمز معكوس باكتری و انگل را هم از آب جدا می كند؟
بله . روزنه های غشاء ممبران بسیار كوچكتر از قطر باكتری و انگل و ویروس است و امكان عبور به آنها نمی دهد.
طعم آب تصفیه شده توسط این دستگاه چگونه است؟
مزه آب تصفیه شده این سیستم بستگی به میزان آلودگی های آب ورودی دارد زیرا این دستگاه حدود ۹۵ درصد املاح را جدا می كند كه گاهی مزه آب بطری های آب معدنی را می دهد.
ایا می توان مقدار آب تولید شده را افزایش داد؟
بله . برای افزایش ظرفیت آب تصفیه شده می توان از ممبران های با ظرفیت بالاتر استفاده كرد.
ایا این دستگاه تصفیه آب ضمانت هم دارد؟
بله . این دستگاه دارای 18تا 24 ماه (بستگی به نوع دستگاه دارد که در توضیحات هر محصول اشاره شده است) گارانتی بوده و در صورت آبدهی و خرابی قطعات آن به طور رایگان تعویض و یا سرویس می شود. (در صورتی كه توسط افراد غیر متخصص دستكاری نشود. شرایط کامل ضمانت در بخش ضمانت و گارانتی مطالعه شود)
زمان تعویض فیلتر ها و نحوه نگهداری از دستگاه چگونه است؟
دستگاه دارای یك آچار مخصوص باز كردن پوشش یا كاور فیلتر ها می باشد كه در زمانهایی كه اشاره می شود باید تعویض گردند. فیلتر های اول تا سوم که عمل پیش تصفیه را انجام میدهند معمولا باید هر شش ماه یکبار تعویض شوند، البته میزان کارکرد دقیق آنها به عوامل مختلف مانند کیفیت آب ورودی و میزان مصرف دارد ولی بصورت میانگین برای شهری مانند تهران تعویض آنها برای هر شش ماه یکبار توصیه میشود. فیلتر مرحله چهارم که همان ممبران است تا ۲ سال عمر میکند، البته به شرطی که فیلتر های قبل از آن یعنی فیلترهای پیش تصفیه هر شش ماه یکبار تعویض شوند تا فیلتر ممبران که هزینه بالاتری دارد طی این مدت صدمه نبیند. فیلترهای مرحله ۵ و ۶ بهتر است هر یک سال یکبار تعویض شوند.
چه موقع ممبران این دستگاه باید تعویض شود؟
اگر فیلتر های پیش تصفیه مرتب هر شش ماه یکبار تعویض شوند فیلتر ممبران تا ۲ سال عمر میکند. البته با تست TDS نیز می توان به سلامت یا عدم سلامت ممبران پی برد.
چگونه از فرارسیدن زمان تعویض فیلترهای دستگاه مطلع شوم؟
توصیه میشود پس از هر بار تعویض فیلتر، تاریخ تعویض را در برگه مخصوصی که در دفترچه دستگاه طراحی شده است، یادداشت کرده و برگه مذکور را در محلی که قابل رویت باشد بچسبانید. با استفاده از این برگه می توانید دوره های بعدی تعویض فیلترها را به خاطر آورید. توجه داشته باشید که زمان تعویض فیلترها و سرویس دستگاه در موئد مقرر از طریق پیامک و تلفن توسط گروه پشتیبانی فروشگاه تصفیه آب به اطلاع مشتری رسانده میشود.
تصمیم خود را گرفته ام، حال چگونه سفارش دهم؟
بهترین راه تماس با نمایندگان فروش محصولات این شرکت در شهر محل زندگی شماست. اگر آدرس و تلفن نماینده شهر خود را به خاطر ندارید با دفتر مرکزی فروشگاه تصفیه آب تماس بگیرید تا اطلاعات مربوط به نماینده فروش مستقر در شهر شما را در اختیارتان بگذاریم. در صورت تمایل می توانید سفارش خود را مستقیما و به صورت تلفنی به واحد فروش فروشگاه تصفیه آب در قم اعلام کنید تا دستگاه شما ظرف حداکثر ۴۸ ساعت پس از تکمیل سفارش، به شهر محل زندگی شما ارسال شود.
آیا می توانم از فیلترهای متفرقه موجود در بازار استفاده کنم؟
بدلیل وجود انواع و اقسام فیلترهای غیر استاندارد در بازار، که ممکن است از مواد اولیه غیر بهداشتی و مضر تهیه شده باشند، توصیه اکید می کنیم که حتما از فیلترهای اصل فروشگاه تصفیه آب استفاده کنید و به این ترتیب از سلامتی آب آشامیدنی خود مطمئن شوید.
چگونه می توانم شکایات و انتقادات خود را مطرح کنم؟
شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز با برقراری تماس تلفنی با دفتر مرکزی ایران تصفیه ، شکایات و انتقادات خود را از عملکرد نمایندگان فروش و عوامل فنی ایران تصفیه با مسئولان ذیربط مطرح کرده و یا این موارد را از طریق سایت اینترنتی تصفیه آب پاسارگاد ( بخش تماس با ما) و یا Email شرکت بازرگانی پاسارگاد 02536550500، منعکس کنید و اطمینان داشته باشید که هر یک از مشتریان فروشگاه بعنوان عضوی از این خانواده بزرگ جایگاهی منحصربه فرد و ویژه در برنامه های شرکت ایران تصفیه دارد. چرا که رسالت بازرگانی پاسارگاد تصفیه جلب رضایت تمامی مشتریان است.